Strona 1 z 1
Paliwa ekologiczne
: czw sie 14, 2008 5:43 pm
autor: nes421
Na forum dyskusyjnym Daihatsu na Difflock trafiłem na wątek na temat jeżdżenia Rockym w wersji Diesel na olejach ekologicznych i spożyczwczych.
Z tego co piszą to silnik radzi sobie całkiem nieźle.
Montują jakieś dodatkowe filtry paliwa,
http://tiny.pl/2s9j
Ciekawe ile osób u nas śmiga na bio
Link do tematu:
http://forum.difflock.com/viewtopic.php?t=17163
Link do strony o biopaliwach
http://www.trybiodiesel.co.uk/about_biodiesel.html
: czw sie 14, 2008 8:29 pm
autor: Khadd
Generalnie silnik rakiety przepali wszystko ale pytanie czy się to opłaca - pompa wtryskowa szybciej się zużywa - bioestry mają lepsze właściwości smarujące ale większa gęstość w niskich temperaturach powoduje większe wysilenie pompy. Osadza się więcej nagarów i przede wszystkim biopaliwa mają mniejszą wartość cetanową zwłaszcza 100% bioester.
Znam temat z naocznej autopsji - 120 konny silnik cumminsa (moment obrotowy 425nm przy 1500obr.) po niecałym roku jazdy na bioestrze padł - uszkodzone 2 wtryski i pompa. ( na normalnym dieslu okres pracy między serwisowej wynosi do 10000mtg czyli ponad 5 lat Zresztą coraz więcej producentów maszyn umieszcza naklejki ostrzegające a nawet zakazujące użycia biopaliw. Są nawet tacy którzy odmawiają uznania gwarancji jeśli silnik pracował na paliwie rzepakowym lub podobnym.
Osobiście nie polecam żadnych paliw typu bio, eko itp. A co do ekonomiki spalania - próbowaliśmy używać tych wynalazków w maszynach budowlanych ( koparki i kop-ład.) przez ponad rok i nie sprawdziły się - paliły więcej o ok. 10 nawet do 20 % a spadek mocy był nie tylko odczuwalny dla operatora ale i dla osób postronnych. Zysk z tańszego paliwa wyrównał się najpóźniejszych kosztach napraw.
No i ten zapach frytek
PS w polsce większość paliw diesla ma do 5 % domieszki oleju rzepakowego
: czw sie 14, 2008 9:29 pm
autor: profesorr
i przez te 5% takie efekty jak opisujesz....?
: czw sie 14, 2008 9:51 pm
autor: Khadd
nie nie

silnik zdechł na 100% bioestrze

: pt sie 15, 2008 9:51 am
autor: profesorr
czyli na naszym zmniejszy się trwałość o 1/20,można lać...
: pt sie 15, 2008 4:56 pm
autor: nes421
Na Difflocku piszą że jeżdżą na 50% albo 100%. Gość po paru miesiącach zapytany jak sprawuje się auto odpisał że ogólnie OK a główne problemy to:
- kiepskie zapalanie auta
- swojski zapach z rury wydechowej
- zatykanie filtra paliwa, jednak niewiele częstsze niż zwykle
- jeśli silnik jest w kiepskim stanie to mogą wystąpić inne problemy (ten ktoś testował na roczniku 1997)
No i narzekają że u nich paliwa ekologiczne (w sensie tych gdzie procent ropy jest mały) są robione w sposób partyzancki, za każdym razem z czego innego i o innej jakości więc jest totolotek. Do tego zdaża się że "producenci" nie odfiltrowują wody i innych ubocznych składników przez co auto zostawia chmurę.
Z tego co znam minimalnie angielski to chwalą też Europę za dobrą jakość biopaliw.
W zasadzie przyjmując że mógł to napisać np. australijski farmer, mieszkający daleko od najbliższej stacji paliw czy miasta, który Rocky'ego używa w gospodarstwie do prac rolnych, to dla nich taka gra może być warta świeczki.
: sob sie 16, 2008 5:52 am
autor: kw99
Jeśli koniecznie chcecie latać ekologicznie może ktoś wsadzi silnik od PRIUS-a do swojej rakiety
A tak na temat ja bym tego nie lał do auta choć znam osoby które leją bio i sobie chwalą jak zawsze zdania będą podzielone

: pn sie 18, 2008 9:02 pm
autor: Khadd
nes421 pisze: chwalą też Europę za dobrą jakość biopaliw.
Europę może i tak ale nie polske - nasze paliwa i te zwykłe i te bio jaki zazwyczaj spotyka sięna polskich stacjach nie spełniaja większośći europejskich norm poz jedną oczywiście - CENA
nes421 pisze:W zasadzie przyjmując że mógł to napisać np. australijski farmer, mieszkający daleko od najbliższej stacji paliw czy miasta, który Rocky'ego używa w gospodarstwie do prac rolnych, to dla nich taka gra może być warta świeczki.
nie wiem jaki jest stosunek cen ropa/bio w australi ale musiała by być znaczna bo jeśli średnie spalanie bio wzrasta o ok 10 do 15% to to powinna być zbliżona do stosunku gaz/benzyna - czyli średno ok 50% by cokolwiek się opłacało.
a i tak jak policzy się ewentualne naprawy to jakoś nie trzyma się to k...
no chyba ze farmer ma starą rakietę i zwisa mu czy silnik padnie za rok czy za dwa bo wtedy wymieni całe auto za kilka dolców na następnego truposza którym pojeździ kolejne kilka lat.
: wt sie 19, 2008 12:08 am
autor: nes421
cyt. "nie wiem jaki jest stosunek cen ropa/bio w australi ale musiała by być znaczna"
Cytat z Difflocka:
"I'm going 1 better and running on Waste veg oil that I collect for free and filter.
Comes in at around 3p a litre, yes 3 PENCE!
I have had to modify the fuel system to enable cold starts tho... "
W skrócie to olej ma za darmo pewnie od siebie z farmy, a koszta filtrowania (nie wiem czy to jakiś proces chemiczny czy fizyczny) 3 pensy za litr. Przy kursie 2zł/dolar australijski wychodzi 6gr za litr.
Do tego musiał zmodyfikować cośtam w układzie paliwowym żeby polepszyć odpalanie na zimnym silniku. Biorąc pod uwagę że u nich nie ma takich zim jak w Polsce, u nas problem mógłby być sporo większy.
W Australii Daihatsu miało mocną pozycję z Rockym bo to auto bardzo dobrze się na ich rynku sprawdziło właśnie przy pracach typowo farmerskich. Na forach piszą że to po prostu jest dobre narzędzie pracy, i że Daihatsu straciło rynek australijski ponieważ przestali produkować auta potrzebne do pracy a przeszli na SUV (Terios). W każdym razie tam się z tymi autami nie "cackają", auta pracują (stąd też większa popularność modelu półciężarowego PickUp u nich niż w Europie. W Europie chyba bardziej Toyota i Nissan występują jako półciężarówki w krajach południowych gdzie są np. duże plantacje owoców - przynajmniej tak zaobserwowałem jak kiedyś byłem).
Trafiłem jeszcze artykuł (też po angielsku niestety) o wykorzystaniu olejów roślinnych do zasilania aut.
http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/stra ... yklopedia/
Przypominam że nie namawiam nikogo do zalewania auta olejem roślinnym

W Polsce to chyba zresztą nie do końca legalne. Piszę o tym jako o ciekawostce bo cytowane wypowiedzi z Difflock dotyczą Rocky'ego.
Biodiesel
: wt sie 19, 2008 10:06 am
autor: Hinek
Nie ma żadnych technicznych przeszkód w założeniu takiej instalacji.
Tu masz link:
http://biopaliwa.com/index.php?cPath=21_28
Kupisz tam wszystko co potrzeba. Niestety taka instalacja nie jest prosta i tania. W wypadku Rakiety - to gdzieś połowa ceny auta.
W skrócie trzeba kupić: zespół elektrozaworów, podgrzewany zbiornik, filtr, trójrurę i jeszcze parę rzeczy.
Dodatkowo jeszcze powstanie problem z umieszczeniem dodatkowego zbiornika - bo z miejscem jest przecież krucho.
Silnik w Rakiecie - to stara, dobra konstrukcja z wtryskiem pośrednim.
Z prawidłową instalacją będzie bez problemu pracował na oleju roślinnym.
W wypadku auta terenowego - to wszystko nie ma jednak sensu.
: pt sie 22, 2008 10:35 pm
autor: nes421
W ofercie tam gdzie podales jest filtr zintegrowany z podgrzewaczem. Domyślam się że podgrzewacze się używa głównie w Europie. A filtr się wymienia bo orginalny się nie nadaje ze względu na parametry albo za szybko zużywa.
Cena jest z kosmosu jak za takie coś moim zdaniem.
Po przeglądnięciu forum strony Daihatsu Drivers UK stwierdziłem że tam też od dłuższego czasu toczą się rozmowy o biopaliwach. Ktoś nawet zmontował całkiem konkretny artykuł:
http://www.daihatsu-drivers.co.uk/biofuel/thefacts
Coś w każdym razie jest na rzeczy a temat w miarę popularny
Na Alledrogo pojawiają się oferty związane z tematem.
Przykład:
"Podgrzewacz paliwa do Diesla i na olej roślinny"
http://allegro.pl/item420841330_podgrze ... linny.html
http://allegro.pl/item418999508_podgrze ... linny.html
Z ciekawszych rzeczy które gdzieśtam wyczytałem to to że jeśli silnik nie jest 100% sprawny na dieslu, to napewno będzie jeszcze mniej sprawny na innych paliwach.
Pozdrawiam