Post
autor: Alberciczek » ndz lip 03, 2011 12:05 pm
Straty wynikają głównie z oporności instalacji. Są jeszcze straty mocy biernej i czynnej na końcu przewodu. No i jeszcze jest sprawność linii elektrycznej i moc pozorna i takie tam ble ble ble.
Bo dlaczego w instalacji są przewody cieńsze i grubsze? Dlaczego jedne mają przekrój 0,5mm a inne 1mm albo 1,5mm? A nie wszystkie mają np. 1,5mm?
Wystarczy zrobić doświadczenie - 5m przewodu 1,5 mm, do niego podłączyć żarówkę 21W. Do bolców akumulatora podłaczyć voltomierz. Na końcu przewodu również podłączyć voltomierz i żarówkę podłączyć przez amperomierz. Obliczyć jaki prąd powinna pobierać żarówka ( trza pamiętać, że żarówki są na 12v a w instalacji jest więcej ) oraz spisać prąd oraz napięcie na początku i na końcu przewodu. Pomiar prowadzić przez około 10 minut świecenia żarówki. Zapisać napięcie i prąd na początku i na końcu pomiaru. I to samo doświadczenie przeprowadzić z przewodem np. 10 mm albo tym 30 czy 50 mm. No i można oczywiście zastosować prawo Ohma - na trzy sposoby - 1. dla napięcia 12V ( czyli takiego na jakie jest żarówka ) oraz prądu jaki ta żarówka pobierać powinna 2. dla napięcia na akumulatorze 3. dla napięcia na końcu przewodów.
Dżip Blank Szyroki 4,7 QD chyba zielony był....Jak był nowy...