Strona 1 z 1

Kabel, antena i inne pytania :)

: pn lip 11, 2005 1:42 pm
autor: DanielF
Jak pisalem w innym topicu, stalem sie szczesliwym posiadaczem Alana 78 i jakiejs starej (podobn LEMM) anteny. Zanabylem w sklepie podstawke do anteny (bo nie bylo), wtyczki, kabelek, polutowalem i dziala, ale chyba gorzej niz powinno :(
Teraz pytania: antene byla stara i zardzewiala, czy wyczysczenie bata, pomalowanie i naciagniecie nan izolacji termokurczliwej pogorszylo? Bo poczytalem posty, i podobno ta izolacja przesuwa pasmo, czy cos tam. Sciagac?
Kabla kupilem i zamontowalem 5 metrow, nie mam pojecia jak wyglada kwestia dostrojenia. Powinieniem cos robic w tym kierunku? Antena prawdopodobnie nie ma zadnej mozliwosci dostrojenia (z tego co ja obejrzalem).
Antena jest zamocowana do rur, obok tylnej klapy, ma ktos lepszy pomysl? (Dachu nie ma - znaczy jest ale szmaciany, lub plastik).
Obrazek
No to na razie chyba tyle pytan mam, z gory dzieki, ja cus ktos madrego napisze :D

: pn lip 11, 2005 3:19 pm
autor: Niva'94
Wyczyszczenie bata, pomalowanie go i zaciągnięcie koszulki temokurczliwej nie powinno zmienić charakterystyki anteny (przetestowane na znacznie wyższych częstotliwościach niż 27MHz). Z reguły każda antena CB ma możliwość regulacji - w szczególnym przypadku poprzez skracanie pręta antenowego, który jak jest nowy, jest o ładnych parę centymetrów za długi ze względu na zapas na strojenie poprzez ucinanie. Jak kupiłeś antenę używaną, może się okazać że już nie masz co skracać, gdyż poprzedni właściciel już ją przyciął na minimalny SWR. W Twoim przypadku antena może być za krótka. Możesz zrobić tak: zamontuj zamiast oryginalnego bata kawałek sztywnego drutu o długości ze 40 cm większej niż aktualny bat, i tnij go aż do uzyskania minimalnego SWR-u. Jak się okaże że uzyskasz go przy długości pręta większej niż długość tego, który posiadasz, to kup nowy bacik i ostateczne strojenie wykonaj na nim. Bacik kosztuje od 25 do 50 zł.
Poza tym dobrze by było posprawdzać czy nie masz przerw/zwarć w tej instalacji. Jak wykręcisz antenę, to omomierz nie powinien pokazywać zwarcia między żyłą "gorącą" a ekranem. Sprzawdź przy okazji ciągłość żyły "gorącej" w kablu - omomierz pomiędzy bolcem we wtyczce a bolcem środkowym w gnieździe antenowym powinien pokazywać zwarcie. Pomierz też ciągłość ekranu. Antenę sprawdzić omomierzem - ale tu musiałbyć podać jej konkretny typ, bo różne typy różnie mają.

: pn lip 11, 2005 3:19 pm
autor: Nahen
Antene tego typu (o ile dobrze kojarzę samochodówkę Lemm-a) się najczęsciej "stroi" przez obciecie końcówki. Zakładam że Twoja nie była "przestrojona" :P bo inaczej bedzie problem jak okaże się za krótka. Jak stroić? Podłączyć SWR meter i dopasowywać długośc aż wskazanie będzie ok czyli w okolicach 1.
Co do izolacji z termorury jak podłaczysz S-miarkę to sie okaże czy sciągać czy nie ;)

: czw lip 21, 2005 2:10 pm
autor: Arthurrr
Panowie,
temat naciągania kondona z koszulki termokurczliwej na antenę wraca w różnych miejscach tego forum jak bumerang. I jest to jeden z mitów krążących po świecie, jak kiedyś anteny rtęciowe o szalonych i magicznych właściwościach. Zadam więc pytanie: co zmienia ten kawałek dielektryka? Pewnie pojemność między promiennikiem anteny a ziemią? Może nawet w jakimś super laboratorium mają równie super przyrząd, którym da się zmierzyć tę subtelną różnicę pojemności z kondonem i bez. Więc odpowiem tak: strójcie anteny i naciągajcie kondony (jeśli ktoś lubi lub potrzebuje) bez obawy, że Wam CB przestanie działać, będzie działało gorzej albo zacznie odbierać sygnały z satelitów.
Anteny, w tym znane LEMM, strojone są głównie przez przesuwanie pręta (bata) anteny w uchwycie, stanowiącym podstawę anteny. Jest tam mały wkręt imbusowy, którym blokuje się promiennik anteny. Może Twoją stroi się obracając całą tę podstawę z cewką w środku. Obcinanie ma pewną wadę: w końcu zostaniesz z 5-centymetrową Stroić trza w warunkach rzeczywistych (nie na stole w domu) za pomocą SWR-metra. Włączasz SWR miarkę w tryb pomiaru fali padającej, wciskasz przycisk na mikrofonie, kręcisz gałką SWR-a tak, żeby wskazóka doszła do ostatniej kreski skali, przełączasz SWR w tryb pomiaru fali odbitej, ponownie wciskasz przycisk na mikrofonie i sprawdzasz wartość SWR-a. Jeśli będzie do 1,5 (niektóre źródła mówią nawet o 2), jest dobrze. Strojenie polega na tym, żeby SWR był jak najmniejszy. Czasem nie uzyskasz lepszego, niż masz. Poprawi to lepszy punkt montażu anteny. Rury przy zderzakach to nie jest dobre miejsce. Nie najlepsza masa, wokół blachy. To dopiero rozstraja antenę, a nie kondon. Tyle, że przy budzie z materiału czy plastiku lepsze może być na masce z przodu. Ale tam gałęzie szybko zniszczą antenę. Pod plastikowym dachem można zamontować kawał blachy (jak największy) i na nim montować antenę. Można zamontować antenę do tylnego słupka za pomocą sprytnego uchwytu wygiętego z blachy (nie zwykły kątownik). Ale to wymaga odwagi w wierceniu dziurek w naszym kochanym aucie.

: czw lip 21, 2005 9:38 pm
autor: Nahen
Nie wiem jak z przesuwaniem "bata" w uchwycie ale ja 100 lat temu na plaskaczu miałem przy Alanie 87 SWR =1 i niestety tylko poprzez cięcie "bata" dało się to ustawić na taką wartość chociaż wszyscy dookoła odradzali cięcie. Jak się okazało warto było. NIe zostanie 5cm a nie 10 bo najpierw ustawiasz ją przesuwajac w uchwycie jak jest potrzeba wsunięcia wiecej a nie ma już gdzie ida w ruch cążki i po 0.5 cm opitalasz od góry najlepiej aż osiągniesz tyle ile chcesz na SWRmiarce ;) (u mnie to było obcięte jakieś 2-3 cm)

Pozdrawiam

: pt lip 22, 2005 2:22 pm
autor: Arthurrr
Tak czasem bywa, że miejsce montażu i antena są tak rozjechane, że trzeba działań radykalnych, czyli cięcia. To, co się chowa w podstawę anteny, jest na tyle długie, że po przedawkowaniu z cięciem można jeszcze wydłużyć bat, chwycić lepszy SWR i zakontrować śrubą.
Pominę również, że legendarny SWR w przypadku różnych anten może dać lepszy efekt końcowy mimo większego zmierzonego współczynnika WFS. Ale to już magia dla ortodoksyjnych krótkofalowców.
I jeszcze jedno o pomiarach SWR-metrem. Kto z użytkowników anten CB stroił antenę umieszczając miernik przy podstawie anteny? Odpowiedź prawidłowa: nikt. Dzieję się tak z kilku powodów, a konstrukcja podstawy anteny jest właśnie podstawowym: nie wepniesz sie tam z kablami za pomocą wtyczek. Podłączając miernik między radiotelefon a kabel antenowy stroisz tak naprawdę kabel z anteną, a nie samą antenę. Impedancja kabla w normalnych warunkach eksploatacji jest rzeczą niezmienną, więc pomijalną. Nam zależy na strojeniu anteny. Coż, i tak anteny będą strojone w ten sposób, i wystarczy, jeśli będą dobrze zamocowane (dobra masa!!) i zestrojone nawet formalnie błedną metodą, żeby było git. Czego życzę wszystkim posiadaczom CB.
Acha, pominąłem, że antena strojona do radia pracującego w paśmie CB (27 MHz) a wykorzystywana również na innych, odległych kanałach w okolicy 30 MHz, to już zupełnie inna antena i inne dopasowanie.
Pozdrawiam

: sob lip 23, 2005 1:46 am
autor: Nahen
dlatego do strojenia uzywa sie: anteny sztuk raz, radia sztuk raz, swr-miary sztuk raz i najważniejsze kabla od anteny do swr miary o długości max 10cm plus drugie tyle od swra do radia w miare możłiwosci krutsze odcinki mile widziane. Co pozwala zestroic w miarę antenę ale i tak po dołożeniu kabla o długości "eksploatacyjnej" do radia zmienia się charakterystyka dlatego powinno się stroić cały zestaw z kablem ułożonym docelowo.

: sob lip 23, 2005 6:21 am
autor: Miskiller
male pytanie ..... czy kabel do anteny ma miec 50 omow czy 75 omow ? ktos wie ?

: sob lip 23, 2005 7:40 am
autor: boris.blank
50.
Ale jak zrobisz sobie dopasowanie to możesz stosować 75, tylko...po co ?

: sob lip 23, 2005 2:16 pm
autor: Miskiller
tak z ciekawosci pytam bo odkrylem, ze na moim pisze 50 omow ....