Post
autor: darkman » wt kwie 03, 2007 11:47 pm
no, ja moge:
Rola kanału 9-go w paśmie CB i procedury pracy kanału ratunkowego.
W paśmie CB niedozwolone jest:
a) nadawanie i rozpowszechnianie informacji o charakterze politycznym, gospodarczym oraz innych stanowiących tajemnicę państwową, lub służbową, wszelkiej propagandy i reklamy, oraz wiadomości niezgodnych z zasadami współżycia społecznego,
b) używanie słów wulgarnych i obraźliwych,
c) używanie CB do prowadzenia działalności zarobkowej,
d) nadawanie muzyki,
e) nadawanie retransmisji,
f) nadawanie na kanale, na którym ktoś inny już rozmawia,
g) nadużywanie haseł "RATUNEK" i "BREAK",
h) używanie jako swojego w całości lub w części, przydzielonego, lub przeznaczonego do przydzielenia komu innemu, oficjalnego znaku wywoławczego.
i) prowadzenie rozmów na kanałach specjalnych „9 – ratunkowy”, „19-drogowy” , „28-wywwoławczy”, uniemożliwiających wykorzystanie ich zgodnie z przeznaczeniem jak również blokowanie tych kanałów za pośrednictwem fali nośnej.
Kanał ,,9" (27,060 MHz + 5 KHz, modulacja A3E) jest przeznaczony wyłącznie do celów wzywania pomocy i pracy służb ratunkowych.
W sytuacjach nadzwyczajnych użytkownik radiotelefonu może zapewnić sobie pierwszeństwo przeprowadzenia rozmowy podając hasło "RATUNEK". Operatorzy pozostałych radiotelefonów zobowiązani są do zachowania ciszy radiowej aż do momentu przejścia tego rozmówcy na inny kanał, lub zakończenia rozmowy. Hasło "RATUNEK" może być użyte wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, bezpieczeństwa lub ochrony mienia.
W przypadku braku reakcji służby ratunkowej każdy użytkownik radiotelefonu ma obowiązek zareagować na odebrane hasło "RATUNEK" i podjąć odpowiednie kroki.
W czasie prowadzenia akcji ratunkowej pierwszeństwo w eterze przysługuje w następującej kolejności:
1) stacja wołanej służby ratunkowej,
2) stacja Sztabu Ratownictwa PL-CB RADIO,
3) stacja wołająca o pomoc, przy czym stacji tej przysługuje pierwszeństwo w nawiązywaniu łączności,
4) inna stacja, która pierwsza zareagowała na wołanie o ratunek. Pozostałe stacje przysłuchują się jedynie i włączają się do akcji tylko na wyraźną prośbę stacji prowadzącej akcję ratunkową.
Wywoływanie
a) Kryptonimy alarmowe na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO (27,060 MHz, kanał 9),oznaczają:
991 - Sztaby Ratownictwa PL-CB RADIO,
992 - jednostki Obrony Cywilnej,
993 - zespoły d\s nadzwyczajnych zagrożeń przy Wojewodach i Urzędach
994 - stanowiska dyspozycji inżyniera miasta
996 - Straż Miejska,
997 - Policja,
998 - Straż Pożarna,
999 - Pogotowie Ratunkowe.
b) W celu zrozumiałości wywołania dopuszcza się wywoływanie służby dyżurującej, używając jej nazwy i miejscowości, w której się znajduje np.: "Pogotowie Ratunkowe Warszawa"
c) Wywołujący na Kanale Ratunkowym PL-CB RADIO ma obowiązek podać swój oficjalny znak wywoławczy przydzielony przez URT, ratownicy zarejestrowani w Krajowej Sieci Ratownictwa PL-CB RADIO podają swój nr nadany przez Sztab Krajowy.
d) Powiadamiając służbę dyżurującą o zaistniałym wydarzeniu należy w sposób zwięzły podać następujące informacje, zachowując ich kolejność
1) kto woła,
2) miejsce zdarzenia,
3) co się stało, np.: Wypadek drogowy, pożar budynku, itp.
4) ilość rannych i skutki zdarzenia np.:,,4 osoby ranne w tym dwie nieprzytomne, a u dwóch uraz głowy i silne krwawienie", ,,zablokowana droga", itp.,
5) na tym należy relację zakończyć i czekać na dyspozycje służby dyżurującej, oddalić się z miejsca wypadku wolno tylko wtedy gdy służba dyżurująca nie zaleciła pozostania na miejscu, lub uzupełnienia informacji zaś pomoc powiadamiającego nie jest niezbędna.
6) przy prowadzeniu łączności ratunkowej należy każdorazowo potwierdzić odebranie nadawanej informacji np.: „potwierdzam / odebrałem „i tu krótka powtórka odebranej informacji, jeśli wydaje się niezbędna lub zawiera szczegółowe dane konieczne do udzielenia pomocy”
5) Posiadacz radiotelefonu CB w przypadku napotkania wypadku ma obowiązek zatrzymać się i dokładnie zorientować czy są osoby ranne i czy na skutek wypadku istnieje jakieś zagrożenie. W przypadku potrzeby interwencji służby dyżurującej jest on zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia odpowiedniej służby dyżurującej i w razie takiej konieczności pozostania do jej dyspozycji tak długo jak będzie to niezbędne. Powiadamiający może też użyć innych środków konwencjonalnej łączności do powiadomienia stosownych służb, bądź zdublowania wiadomości za pośrednictwem innego źródła łączności np.: „telefon komórkowy”.
Na hasło ,,BREAK" należy natychmiast na chwilę zwolnić kanał w celu umożliwienia nawiązania łączności i uzgodnienia przejścia na inną częstotliwość, lub przekazania krótkiej, ważnej informacji. Tak, więc pierwszeństwo „brakującego” jest tutaj bezwzględne i niedopuszczalne są zachowania typu „czekaj breaku”.
Pomiędzy nadawaniem, a odbiorem należy zachować krótki, około 1-sekundowy odstęp.
W razie przerwania lub braku łączności telefonicznej, lub teleksowej w czasie klęsk żywiołowych, lub w razie ratowania życia ludzkiego itp. posiadacz urządzenia CB ma prawo i obowiązek używać, lub udostępniać swoje urządzenie dla przekazania wiadomości mających na celu wezwanie i niesienie pomocy.
Praca urządzenia CB nie powinna przeszkadzać w pracy innych urządzeń łączności. Bezkolizyjność ww pracy należy osiągać poprzez uzgodnienia z innymi użytkownikami eteru.
W przypadku przekroczenia ustalonych przepisów i zasad, Komisje Eterowe PL-CB RADIO mogą wnioskować o czasowe zawieszenie lub cofnięcie zezwolenia.
pozwoliłem sobie na wycinek z art. - swojego więc wsio lege art. w magazynie wyprawy4x4 nr7, podaję też źródła;
pozdrawiam
Predator 110 Td5, Deflorator 90 300Tdi